Canlarım, gönül dostlarım, patisini sevdiklerim…

 

O kadar güzelsiniz ki, o kadar şeker mesajlar gönderiyorsunuz ki adeta beni benden alıyorsunuz. Asuman Ablanız sizlere kurban olsun. Bu haftaki sorumuz Cihangirli entelektüel bir kedi arkadaşımızdan. Kendisi Boğaziçi Üniversitesi’nde bir felsefe öğrencisinin kedisi. Şimdi cumartesikedisi rumuzlu bu arkadaşımızın sorununu sizlerle paylaşıyorum:

 

“Sevgili Asuman Abla,

Platon bu gerçekliğin idealar dünyasının kusurlu bir kopyası olduğunu söylemektedir ancak bu dünya idealar dünyasının bir izdüşümüyse idealar dünyası da başka bir idealar dünyasının izdüşümü müdür? Bu mantıkla sonsuz sayıda idealar dünysaı olup hepsi birbirinin kusurlu kopyalarıysa ideal form diye bir şey yok mudur? Eğer ideal form diye bir şey varsa; her sistemin, galasinin, gezegenin, falan ayrı bir ideal formu mu vardır? Sevgiler, cumartesikedisi.”

 

 Cevabımıza gelecek olursak:

 

Sevgili cumartesikedisi;

Çok tatlı ve şeker bir kedi olduğun her halinden belli; lakin Platon’a, idealara, gezegenlere, yıldızlara bu kadar takılıyorsan sana acilen başka bir yerleşke mi baksak? Bunlar pek bizim işimiz olmamakla birlikte gereksizce insan işi hadiselerdir. Platon’un kedi dünyası ile ilgili bir fikri yoktur. Seni konuyla ilgili Aristo mantığına davet ediyorum. Gerçek mamadır. Sapphere de mamadır. Demek ki gerçek Sapphere’dir. Öpüyorum canımcığım.

 

Yorum Yap