Sevgili Mama Dostları; bu hafta sizlere bana Fransız Yenilikçi Akımı’nı andıran bir mamadan söz edeceğim. Son günlerde Kim’in oynadığı reklamlarını izlediğimiz Sapphere’in Kitten serisi Madrid’de üretilen bir gurme yemeğidir! Yurtdışındaki kediler arasında bir efsanedir!

Geçen akşam filminin galasında görüştüğüm Kim’den müjdeli haberi aldım: Sapphere Kitten, Türkiye’ye de geliyormuş! Yoldaymış! O zaman dedim siz mamaseverlere bu lezzeti anlatmadan geçmemeliyim.

Fransız Yenilikçi Akımı dediğimiş şey, mutfakta yemek sunumu ve hazırlanışı ile ilgili bir akımdır dostlar. Klasik Fransız mutfağının tersine bu akım, sunuma çok önem verilen hafif yemeklerden oluşur. Bir tür gurme mutfağıdır. Yemekte minimalizmdir. Çok bilenler, “karın doyurmayan yemekler” deseler de aslında bu mutfak, karnımızın 20 dakikada doyduğunu ve yemeğin öyle hızlıca, çabuk çabuk yenmemesi gereken büyük bir zevk olduğunu bize dikte eder.

Sapphere’in, yavru kediler için geliştirdiği KITTEN serisini Madrid’de tatma fırsatı bulmuştum. İlk lokmamı almamla sokaklara bakış açım farklılaştı. Öncelikle servisi bir harika. Sapphere’in her maması için geliştirdiği kolay açılır ve tabağa dönüşebilir kutuları enfes bir yemek kalitesi sunuyor bizlere. Kutuların sterilize ambalajı nedeniyle yemeğe bir çelik kokusu geçmiyor. Tamamen sağlıklı ve sıkışıklık hissinden uzak bir konserve mama bu. Hermetik bir üretimi var. Ayrıca Sapphere, kutularının etiketlerini de değiştirmiş ve modern, parlak ve pastel tonlara geçmiş. Yemek esnasında bu özel ayrıntılar da ayrıca zevk veriyor.

Servisteki bu mükemmellik, lezzette de sınır tanımıyor. Bir KITTEN mama olmasının yanında, yetişkin kediler için de bir tür Fransız Yenilikçi Akımı örneği olmuş. Öncelikle %70 et oranı olan bir mama için deniz yosunuyla servis edilmesi ne büyük lezzet! Somon yağıyla marine edilmiş Sapphere Kitten. Hem besleyici, hem duygulu, hem de coşkulu. Tavuk, et ve ton balığının bu harika karışımı, damakta da tütsülü bir tat bırakıyor.

Önümüzdeki günlerde Türkiye’de de olacak bu lezzeti kaçırmayın…

Bir sonraki lezzet sohbetimizde daha görüşmek üzere lezzetli patiler!

Sevgiler.

 

Yorum Yap